Noclegi Lutowiska | Ostoja Bieszczady – Agroturystyka w sercu Bieszczad

Lutowiska noclegi domek

Dlaczego warto wybrać Lutowiska noclegi i nasze gospodarstwo agroturystyczne?

Szukasz noclegu w Lutowiskach? Sprawdź naszą ciekawą opcję zakwaterowania, jaką jest nasze gospodarstwo agroturystyczne Ostoja Bieszczady. Nasz całoroczny domek należy do najlepszych obiektów noclegowych w Lutowiskach i jest świetna baza wypadowa w Bieszczady wysokie. To do doskonałe miejsce dla par, rodzin z dziećmi oraz przyjaciół, którzy chcą świetnie spędzić razem czas. Nasz pensjonat posiada idealną lokalizację. Znajduje się bardzo blisko centrum Lutowisk i Dużej Pętli Bieszczadzkiej co sprawia że łatwo stąd dojechać na szlaki turystyczne. W odległości do 30 km znajduje się większość atrakcji wartych zobaczenia. Naszym Gościom zapewniamy pełen komfort i prywatność.

W naszym obiekcie znajdują się 2 niezależne apartamenty typu studio posiadające 6 miejsc noclegowych w pokojach dwuosobowych. Dwie osoby mogą skorzystać z kanapy w salonie. Apartamenty posiadają pokoje z łazienkami i oraz dobrze wyposażonym aneksem kuchennym.

Każdy z apartamentów dostosowany jest na nocleg dla 6 osób ale można przyjeżdżać również w grupach 4 osobowych lub mniejszych. Nasza agroturystyka to idealny sposób na tanie noclegi i jednocześnie komfortowe pokoje.

Niewątpliwą zaletą jest dostęp do bezprzewodowego internetu wi fi i prywatnego parkingu bez konieczności rezerwacji miejsca oraz wnoszenia dodatkowej opłaty. Oczywiście na urlop w Bieszczady można zabrać swoich czworonożnych przyjaciół. Nasz obiekt akceptuje ich bez dodatkowych opłat.

Do Państwa dyspozycji, w niewielkiej odległości znajduje się również mały plac zabaw dla dzieci oraz miejsce na ognisko. Apartamenty dysponują wyjściem na taras widokowy z którego rozciąga się piękny widok na ogród oraz góry.

Nasze pokoje gościnne są w pełni wyposażone i dostosowane do potrzeb dzieci oraz przyjazne alergikom. Zapewnia atrakcyjne ceny, spokojny wypoczynek i bezpieczną rezerwację. Opisany obiekt  jest najwyżej oceniany przez osoby, które zdecydowały się na nocleg w Lutowiskach. Jak widać poniżej, zbiera dużo pozytywnych opinii i wyróżnia się na tle innych obiektów czego nie mają inne obiekty noclegowe w Lutowiskach.

Nocleg u nas jest bardzo ciekawą opcją na tle innych obiektów świadczących podobne usługi noclegów. Biorąc pod uwagę komfort naszych Gości, ceny, odległości od znanych atrakcji oraz liczbę pozytywnych opinii nasze kwatery wypadają najlepiej w Lutowiskach dlatego zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

Zadzwoń i zapytaj tel 668 442 160

Lutowiska – odległości do istotnych punktów w rejonie:

Bieszczadzki Park Narodowy – 950 m,

Połonina Wetlińska – 24 km

Połonina Caryńska – 23 km,

Tarnica –15 km,

Schronisko Chatka Puchatka – 24 km,

Ustrzyki Dolne – 26 km,

Ustrzyki Górne – 20 km,

Solina – 38 km.

Dwernik – 10 km

Zagroda Pokazowa Żubrów – 10 km

Smolnik – 3 km

Bieszczady mają w sobie coś magicznego, malowniczy krajobraz, cicho szumiący potok oraz nieodparty urok, który przyciąga wszystkich spragnionych bliskości natury, ciszy i spokoju.

Gdy marzysz, by chociaż na chwilę skryć się przed zgiełkiem świata i uciec od szarej codzienności, hasło „rzuć wszystko i wyjedź w Bieszczady” przyciąga ze zdwojoną siłą. Jeśli już zdecydowałeś się wyruszyć w ten piękny region Polski, dowiedz się co zobaczyć, gdzie pójść i dlaczego warto, poszukać noclegu w Lutowiskach.

Bieszczady – co o nich wiesz?

Są to góry wchodzące w skład wielkiego łańcucha górskiego Karpat. Dzielą się na dwa pasma Wschodnie oraz Zachodnie. Na terenie Polski znajduje się część pasma Bieszczad Wschodnich, a ich drugi fragment oraz całe pasmo Zachodnie leżą na terenie Ukrainy. Polska część w całości leży w województwie podkarpackim w powiecie bieszczadzkim. Stanowią one najbardziej wysunięty na południe fragment kraju.

Najwyższym polskim szczytem tych gór jest Tarnica (1 346 m n.p.m.), z której szczytu rozciąga się niezapomniany widok na panoramę Bieszczadów, a przy dobrej pogodzie widać stąd odległe Tatry, ukraińskie Gorgany, a nawet szczyty rumuńskich Gór Rodniańskich.

Natura

Niezwykła jest również przyroda Bieszczad. Występują tu gatunki zwierząt i roślin niespotykanie nigdzie indziej na terenach Polski. W naturalnym środowisku można tu spotkać wilki, niedźwiedzie, rysie i bobry. W rezerwacie przyrody Krywe znajdującym się na terenach gmin Lutowiska i Czarna żyje gatunek największego występującego w Polsce węża Eskulapa, którego długość może przekraczać nawet 2 metry a także piękne, będące pod ochroną salamandry. Niemal cały obszar tej okolicy objęty jest jakimiś formami ochrony przyrody.

Atrakcje blisko miejscowości Lutowiska

Ten region to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w kraju. Trudno w jednym miejscu wyliczyć wszystkie atrakcje turystyczne, które czekają tu na osoby przyjeżdżające na kilku- czy kilkunastodniowy odpoczynek w to miejsce. Na potrzeby tego artykułu wymienimy i pokrótce streścimy tylko kilka z nich, ale na tyle zróżnicowanych – by każdy znalazł coś dla siebie.

Szlaki turystyczne na Połoninę Wetlińską, Caryńską i Tarnicę

Dla miłośników górskich wędrówek, którzy dopiero zaczynają odkrywać nasze góry, obowiązkowe trio stanowią wyprawy na najwyższy szczyt polskich Bieszczad, czyli Tarnicę oraz najpopularniejsze i najchętniej wybierane przez turystów masywy połonin Caryńskiej i Wetlińskiej. Najłatwiejszy i najszybsza droga na Tarnicę biegnie z Wołosatego i zajmuje około 2 godzin. Niestety ciężko na tej trasie o kontemplację piękna przyrody w ciszy i samotności – jest najbardziej oblegana. Dłuższe trasy (ok. 4 godz.) prowadzą np. z Ustrzyk Górnych przez Szeroki Wierch lub z Mucznego przez Bukowe Berdo. Te dogi są dłuższe, ale również mniej oblegane.

Bieszczadzkie schroniska

Podczas górskich wędrówek chwilę wytchnienia warto złapać, zahaczając o klimatyczne schroniska turystyczne, których całkiem sporo znajdziesz na swojej drodze. Najbardziej znane jest kultowe schronisko Chatka Puchatka, które jest najwyżej położonym schroniskiem (1232 m n.p.m.). Wędrowcy, którzy jeszcze do niedawna docierali tu wieczorem, znajdowali tu ok. 20 miejsc noclegowych i bufet z ciepłymi posiłkami. Natomiast nie było tu prądu i bieżącej wody. Od września 2022 oddano do użytku gruntownie odnowiony budynek, który teraz nosi nazwę „Chatka Puchatka”. Na szczycie góry Otryt znajduje się Chata Socjologa, w której warunki są nadal spartańskie, bez pądu, ale z kominkiem opalanym drewnem, które trzeba samemu nazbierać. Znajduje się tu ok. 50 miejsc noclegowych. Kolejne obiekty noclegowe czekające na turystów błądzących po bieszczadzkich bezdrożach to schroniska Koliba w dolinie Caryńskie, Mała Rawka czy Kremenaros w Ustrzykach Górnych niedaleko wejścia na Tarnicę. Przemierzając Ustrzyki Górne warto wiedzieć, że znajduje się tam również pole namiotowe.

Ekomuzeum Trzy Kultury

Ekomuzeum to edukacyjna ścieżka o długości 13 km znajdująca się w Lutowiskach. Na trasie ścieżki można zwiedzić obiekty związane z historią Lutowisk. Są to m.in.: stare bojkowskie chaty, żydowski kirkut, ruiny szkoły i synagogi, czy cerkwisko po zabytkowej świątyni, którą rozebrano w latach 80.XX w. Możesz tu poznać historię i codzienne życie, zamieszkujących tu niegdyś wspólnie Polaków, Ukraińców i Żydów. Spacerując po Lutowiskach, można podziwiać także pomniki przyrody, wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych i skorzystać z wycieczek przyrodniczych. W ramach oferty muzeum organizowane są na terenie miejscowości Lutowiska noclegi, degustacje regionalnej kuchni czy ogniska i kuligi.

Trasa Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej

Wielka Pętla to trasa, która liczy sobie ok. 150 km. Można ją przebyć pieszo, ale również samochodem czy rowerem. Zaczyna się ją i kończy w Lesku, a po drodze wiedzie przez miejscowości takie jak: Baligród, Wetlina, Ustrzyki Górne i Dolne i Lutowiska. Prowadzi także przez najpiękniejsze przyrodniczo zakątki w woj. podkarpackim w powiecie bieszczadzkim oraz historyczne zabytki regionu. Osoby zmotoryzowane mogą przebyć ją nawet w jeden dzień.

Bieszczadzkie Miejscowości

Będąc w tej okolicy, warto odwiedzić kilka ciekawych miejscowości. Nie są one duże, ale pełne uroku i skrywające wiele niespodzianek urocze miasteczka i wsie. Raczej wszystkim znane są Ustrzyki Dolne – znajduje się tu wiele lokali noclegowych. Wśród znanych miejsc są też Ustrzyki Górne składające się zaledwie z kilkudziesięciu domów, ale przyciągające rzesze wielbicieli pieszej turystyki. Historia, zabytki, piękne widoki i wiele interesujących obiektów oferujących noclegi – Lutowiska, to miejscowość może mniej znana, ale nie mniej ciekawa. W okolicy doliny Solinki znajduje się z kolei Cisna ze sławną z literatury Edwarda Stachury karczma Siekierezada oraz stacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej.

Podkarpacki Szlak Architektury Drewnianej

Na podkarpackim odcinku Szlaku Architektury drewnianej znajduje się wiele unikatowych pereł zabudowy drewnianej, które stanowią dziedzictwo kulturowe pogranicza polsko-ukraińskiego. Są to głównie cerkwie i kościoły, drewniane dworki i skanseny. Krainę Bieszczadzką i całe Podkarpacie można zwiedzać, jadąc śladem tej niezwykłej zabudowy. Szlak liczy tu ponad 1200 km długości i został podzielona na 9 tras, na których znajduje się łącznie ok. 130 obiektów. Wśród wielu warto wymienić, chociażby: cerkiew pw. św. Mikołaja w miejscowości Chmiel, cerkiew pw. Michała Archanioła w Smolniku czy cerkiew w Hoszowie.

Muzeum kultury Łemkowskiej

Wśród eksponatów muzeum obejrzeć możesz przedmioty codziennego użytku i tradycyjne stroje Łemków, którzy od wieków zamieszkiwali te ziemie. Skansen powstał w latach 60. we wsi Zyndranowa z inicjatywy jednego człowieka, który w domu odziedziczonym po swoich dziadkach gromadził i udostępniał zwiedzającym zbiory, pozwalające ocalić kulturę łemkowską od zapomnienia. Muzeum posiada także pamiątki dotyczące życia i walk okolicznych mieszkańców podczas II wojny światowej. Po wojnie w ramach akcji „Wisła” większość tutejszych Łemków została wysiedlona na obszar dzisiejszej Ukrainy lub w inne regiony Polski. W muzeum można podziwiać także pace Łemkowskich artystów W. Chylaka i I. Rusenka. Od 1992 roku Muzeum Kultury Łemkowskiej organizuje Święto Tradycji Łemkowskiej na Pograniczu Kultur: Od Rusal do Jana. Przyjeżdżają na nie Łemkowie z Polski i zagranicy oraz liczni turyści.

Jezioro Solińskie i największa tama w Polsce

W 1964 r w wyniku wybudowania tamy wysokiej na 81 m i szerokiej na 664 m oraz przekierowania wód Sanu i Solinki powstało Jezioro Solińskie o powierzchni ponad 2 100 ha. Budowa zapory wymagała zalania kilku tutejszych wiosek, które teraz spoczywają na dnie jeziora. Od tej pory jest to bardzo popularne miejsce wypoczynkowe. Najpopularniejsze miejscowości wokół zbiornika to Solina i Polańczyk, które do dyspozycji gości oferują tysiące miejsc noclegowych, bogate zaplecze kulinarne i handlowe oaz rozbudowaną infrastrukturę wypoczynkową. Jeżeli synonimem wakacji są dla Ciebie wyłącznie plaża i woda, to oprócz nad  morzem czy na Mazurach możesz urlop spędzać także nad jeziorem Solińskim.

Muzeum malarstwa Beksińskiego

Dla miłośników sztuki, którzy nawet w najdzikszym górskim regionie w kraju nie obędą się bez zastrzyku wysokiej kultury, nie lada gratką będzie wizyta w muzeum historycznym w Sanoku. Wśród wielu ciekawych stałych i czasowych ekspozycji znajduje się tu bowiem największa na świecie galeria prac znanego polskiego malarza Zdzisława Beksińskiego. Artysta urodził się w Sanoku i żył oraz tworzył tu do lat 70. ubiegłego wieku. Zgodnie z testamentem tragicznie zmarłego malarza, do muzeum w jego rodzinnym mieście trafiło ok. 600 jego prac pochodzących z różnych okresów twórczych. Tym samym jest to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc, jeśli chodzi o współczesne malarstwo na świecie.

Lutowiska — miejscowość znana z rekordów

Ciekawostką jest to, że obecnie gmina Lutowiska jest najmniej zaludnioną gminą w kraju. 1 km2 kwadratowy zamieszkują tu średnio 4 osoby. Natomiast pod względem powierzchni gmina Lutowiska znajduje się w pierwszej dziesiątce największych gmin w kraju.

Jednym z miejsc wartych odwiedzenia jest Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego Lutowiska, które przybliża unikatowy dla tej okolicy zwyczaj wypału węgla drzewnego w retortach (wielkich stalowych piecach) i mielerzach (ziemnych kopcach) oraz trudne życie smolarzy, zajmujących się tą profesją. Miejscowość jest pięknie położona, w pobliżu przebiegają liczne szlaki turystyczne prowadzące na zielone szczyty. W gminie Lutowiska znajdują się wszystkie najwyższe połoniny po polskiej stronie gór.

Co zjeść w Lutowiskach?

Nie ma prawdziwego podróżowania bez poznawania lokalnych smaków. A kuchnia bieszczadzka, dzięki temu, że na przestrzeni wielu wieków mieszały się tu różne kultury i nację wytworzyła wiele ciekawych i niespotykanych nigdzie dań. Co zatem powinieneś spróbować, będąc w tych stronach? Na pewno warto skusić się na hryczanki, czyli kotleciki z mięsa i kaszy gryczanej podawane ze śmietanowym lub grzybowym sosem. Knysze i werenyky hryczane, czyli tutejsze wariacje na temat pieroga. Te pierwsze smażone są w głębokim oleju — z różnymi farszami, zarówno na słono, jak i na słodko. Tajemniczo brzmiące werenyky nadziewa się kaszą gryczaną, cebulą, czosnkiem niedźwiedzim i pokrzywą. Tutejsza tradycyjna łemkowska zupa to kysełycia, czyli żur przygotowywany na kwasie z kapusty, podawany z ziemniakami i słoniną.

Nocleg w Lutowiskach

Lutowiska to miejscowość, która jest dobrze rozwinięta pod względem turystyki. Dysponuje pokaźną ofertą miejsc noclegowych o zróżnicowanej formie i standardzie. Niezależnie, czy kochasz trudy survivalu, czy raczej jesteś zwolennikiem nowoczesnych apartamentów zapewniających komfortowy wypoczynek – tu znajdziesz coś dla siebie a nasze gospodarstwo agroturystyczne będzie najlepszym wyborem. Noclegi w okolicy miejscowości oraz w samych Lutowiskach to pełne spektrum bazy noclegowej o różnym standardzie i charakterze.

Wybierasz się na bieszczadzkie wędrówki – odwiedź Lutowiska: noclegi kuchnia i atrakcje turystyczne Cię nie zawiodą

Zapraszamy do Lutowisk, tu poznasz prawdziwą historię i tradycję tych ziem. Bogate dziedzictwo kulturowe płynące z zetknięcia się w tym miejscu historii różnorodnych kultur sprawia, że jest to miejsce wyjątkowe na mapie kraju. Zapierająca dech w piersiach i jeszcze wciąż dzika natura przyciąga osoby, które potrzebują poczucia wolności, kontaktu z naturą i wiatru we włosach. Lutowiska i inne okoliczne miejscowości zapewnią Ci wygodne schronienie i odpoczynek po trudach podróży, tak jak zapewniały je przez tysiąclecia napływającym tu ludnościom. Będziesz mógł wybrać spośród zróżnicowanych cenowo i pod względem poziomu miejsc noclegowych.

Serdecznie zapraszamy do Lutowisk, gdzie zobaczysz prawdziwe oblicze Bieszczadów. Sprawdź już teraz – Lutowiska: noclegi, atrakcje turystyczne, historię i przyjedź.

Nasz domek znajduje się w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w miejscowości Lutowiska.

Zapraszamy na wypoczynek.

Zapytaj o wolne pokoje pod nr tel 668 442 160

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *